През февруари се очаква да започне подаването на документи от кандидати за финансирането на фотоволтаични системи от ЕС по Планът за възстановяване и устойчивост. Справянето с повишението на цените за ток, твърдо гориво и отоплителни материали, както и стремежът към опазване на околната среда са основен приоритет за обикновения потребител.

Финансирани компоненти са  

  • Закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване (БГВ);  – максимален размер на финансиранедо 100% от цената на инсталацията, но не повече от 1960,83лв.
  • Закупуване на фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на електрическа енергия  – максимален размер на финансиране – до 70% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв.

Планиран размер на инвестицията:   80 млн. лева

Ето какви са условията, на които трябва да отговаряте, за да може да кандидатствате по програмата:

1. Да е физическо лице, български гражданин, гражданин на друга държава членка на Европейския съюз или гражданин на трета държава със статут на постоянно пребиваващ в Република България, обитаващ собствено еднофамилно жилище или собствено жилище в многофамилна сграда;

2. Да е собственик на жилището, с което се кандидатства. В случай че Кандидатът е съсобственик на жилището и притежава по-малко от 51 % идеални части от него, е необходимо писмено съгласие от другия/ите съсобственик/ци, заедно с когото/които Кандидатът притежава повече от половината от собствеността върху жилището. Съгласието от съсобственика/ците се удостоверява с декларация от съответния/ите съсобственик/ци. В случай че жилището е собственост на съпрузи в режим на съпружеска имуществена общност, не е необходимо съгласието на съпруга на Кандидата;

3. Жилището трябва да е основно за Кандидата.

4. Жилището, с което се кандидатства, да се намира в регулационните граници на населеното място на територията на съответната община, да се ползва само за жилищни нужди и на адреса на жилището да няма регистриран в Търговския регистър търговец или регистрирано в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел юридическо лице;

5. В случай че Кандидатът е собственик на жилище в многофамилна сграда, освен критериите по т. 2 и 3, той следва да има съгласието на етажната собственост и трябва да представи копие от Решение на Общото събрание на собствениците съгласно чл. 17, ал. 2, т. 5 от Закона за управление на етажната собственост (с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части);

6. В жилището се ползва неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.) – към момента на подаване на предложението (при предложение по Вариант 2) или преди доставката, монтажа и пускането в експлоатация на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаична система до 10 kWp (при предложение по Вариант 1);

7. В жилището е потребявана електрическа енергия минимум 6 месеца преди обявяване на настоящата процедура чрез подбор (при предложение по Вариант 2) или преди доставката, монтажа и пускането в експлоатация на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаична система до 10 kWp (при предложение по Вариант 1).

8. Да има издадено разрешение за строеж за изграждането на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване или за фотоволтаична системи до 10 kWp;

9. Да представи оферта за доставка и монтаж на инсталацията или системата, съдържаща (при предложение по Вариант 2) или документи на доставената и монтирана инсталация или система (при предложение по Вариант 1), която/които включва/т:

• ценовите параметри на доставката и монтажа и  

• данни за техническите параметри на инсталацията / системата, отговарящи на минималните изисквания, посочени в Приложение A или по-добри от тях.

10. Да е заплатил дължимите към момента на кандидатстването местни данъци и такси за недвижимия имот, в който ще се монтира инсталацията или системата.

ВАЖНО: Всеки Кандидат може да подаде само едно предложение, което може да включва само едно жилище. В случай, че жилището е собственост на повече от едно физическо лице, предложение по настоящата процедура може да се подава само от единия от собствениците му.

При изпълнени всички условия от кандидата, следва да се представят следните

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ:

Кандидатът трябва да представи заверени копия на следните документи:

1. Документ, доказващ българско гражданство, гражданство на държава членка на Европейския съюз или статут на постоянно пребиваващ в Република България гражданин на трета държава;

2. Документ за собственост на жилище в собствена еднофамилна сграда или многофамилна сграда, за която се кандидатства. В случай че Кандидатът е съсобственик на по-малко от 51% идеални части от имота, е необходимо писмено съгласие от друг/и съсобственик/ци на имота, заедно с когото/които Кандидатът трябва да притежава повече от половината от собствеността върху имота. Съгласие от съсобственик/ци се удостоверява с декларация от съответния/ите съсобственици;

3. Копие от Решение на Общото събрание на етажната собственост, прието с мнозинство, съгласно чл. 17, ал. 2, т. 5 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Документът се прилага, само когато жилището се намира в сграда в режим на етажна собственост;

4. Удостоверение от общината, че жилището, за което се кандидатства е декларирано като основно и не се ползва за стопанска дейност;

5. Фактури за потребление на електрическа енергия на жилището/имота за период от 6 месеца или справка от доставчика на електрическа енергия за период от 6 месеца, като 6-те месеца са тези преди обявяване на настоящата процедура чрез подбор на проектни предложения (при предложение по Вариант 2) или преди доставката, монтажа и пускането в експлоатация на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаична система до 10 kWp (при предложение по Вариант 1);

6. Декларация при кандидатстване, в която се посочва и използвания неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.) за жилището, за което се кандидатства (Приложение G).

 

Индийската компания Solavio изобрети преносимо роботизирано решение за почистване на фотоволтаични панели. Eco Bot е достъпен и функционален помощник в тежката задача да се премахват натрупаните прах и мръсотия от панелите.

Роботът е проектиран с въртящи се микрофибърни кърпи, които не драскат или нараняват фотоволтаичните панели. Може лесно да бъде преместен от един ред на друг. Скоростта му и работния режим могат да бъдат променяни според количеството прах по повърхността. Средно изминава разстояние ~0.3 m/sec.

EcoBot разполага с литиева батерия, която може лесно да бъде зареждана с обикновен AC адаптер или  преносима зарядна докинг станция.  

И последно, но не по важност, роботът е базиран в облак, така че може лесно да бъде наблюдаван и управляван от разстояние.

Подбна система за почистване беше изобретена и предстваена и от Ecoppia в началото на годината. Надяваме се скоро да бъдат успешно използвани и у нас.

Тук може да видите видео с процесът на работа:

 

 

 

Според учени от Европейската космическа агенция масивна космическа соларна станция е възможно да осигури електрическа енергия на земята колкото атомна електроцентрала.

Европейската космическа агенция (ESA) има невероятен план да събира слънчева енергия в космоса и да я доставя на земята чрез огромна соларна станция.

Технологията е все още в етап на изпитване, но на финалът се очаква да имаме изработена соларна станция с дължина 2 км, събираща и обработваща енергия колкото една атомна електроцентрала. Станцията се очаква да бъде изпратена на 36 000 км от Земята.

„С подобен план Европа ще бъде потенциален лидер в международната борба за намиране на решения за чиста енергия и облекчаване на измененията в климата“, се казва в изявлението на ЕКА.

Как ще работи соларната станция?

Слънчевата енергия е един от най-добрите източници за чиста енергия, но към момента на земята все още търпи сериозни ограничения. Панелите, инсталирани на земята, могат да събират енергия единствено на дневна светлина и дори тогава голяма част от енергията се абсорбира в атмосферата.

В космоса слънчевите лъчи са около 10 пъти по-силни отколкото на Земята. За това ЕКА в партньорство с Airbus разработват безжичен предавател, чрез който да доставят събираната 24 часа енергия от соларната станция до нас.

„Системата ще бъде базирана на начините на предаване на телевизионните и комуникационни сателити“ казва Николай Шнайдер – инженер от Airbus. „Това е вълна, която ще бъде предавана към антена, уловена и впоследствие превърната в енергия“

Проблемът е в размерите. Сателитът ще бъде огромен и точно това го прави труден за изработка. И все пак проектът се очаква да бъде реализиран в следващото десетилетие. Европейката космическа агенция ще дискутира целия проект на предстоящата им среща през ноември.

„Сателитът ще трябва да бъде поддържан от робот, който да изпращаме, за да ремонтира или заменя изцяло панелите при нужда. Такъв робот със сигурност ще увеличи инвестицията.“ каза ръководителят на отделът по роботика към Airbus Защита и космонавтика.

В заключение се казва, че един единствен сателит, както е планиран, ще генерира около два гигавата мощност, еквивалентна на производството на атомна електроцентрала или шест милиона слънчеви панела монтирани на земята.  

Според обновения План за възстановяване от настоящото правителство, ще бъдат отделени близо 1 милиард и 800 милиона лева за цялостно енергийно модернизиране на многофамилни, търговски и публични сгради.

Целта на проекта е да се повиши използването на ЕВИ при крайното потребление в сектор домакинства чрез финансиране закупуването и инсталиране на фотоволтаични системи и слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване (БГВ).

Според описаното в текста публикуван на страницата на Министерския съвет целта включва изграждането на фотоволтаични системи до 10 kW . Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е до 70% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв. Енергийно бедни домакинства, могат да кандидатстват за безвъзмездното финансиране до 100% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв.

Около 10 000 домакинства ще могат да се възползват от предоставените средства. Гено Генов – шеф на компания за мебели с вече инсталирана система казва, че би се възползвал и от средствата по Плана за възобновяване, с цел да си направи фотоволтаична система у дома.

Експертите са категорични, че България би трябвало да завърши промените в закона, с цел да могат семействата да кандидатстват по облекчени процедури за производството на енергия за собствени нужди.