Според учени от Европейската космическа агенция масивна космическа соларна станция е възможно да осигури електрическа енергия на земята колкото атомна електроцентрала.

Европейската космическа агенция (ESA) има невероятен план да събира слънчева енергия в космоса и да я доставя на земята чрез огромна соларна станция.

Технологията е все още в етап на изпитване, но на финалът се очаква да имаме изработена соларна станция с дължина 2 км, събираща и обработваща енергия колкото една атомна електроцентрала. Станцията се очаква да бъде изпратена на 36 000 км от Земята.

„С подобен план Европа ще бъде потенциален лидер в международната борба за намиране на решения за чиста енергия и облекчаване на измененията в климата“, се казва в изявлението на ЕКА.

Как ще работи соларната станция?

Слънчевата енергия е един от най-добрите източници за чиста енергия, но към момента на земята все още търпи сериозни ограничения. Панелите, инсталирани на земята, могат да събират енергия единствено на дневна светлина и дори тогава голяма част от енергията се абсорбира в атмосферата.

В космоса слънчевите лъчи са около 10 пъти по-силни отколкото на Земята. За това ЕКА в партньорство с Airbus разработват безжичен предавател, чрез който да доставят събираната 24 часа енергия от соларната станция до нас.

„Системата ще бъде базирана на начините на предаване на телевизионните и комуникационни сателити“ казва Николай Шнайдер – инженер от Airbus. „Това е вълна, която ще бъде предавана към антена, уловена и впоследствие превърната в енергия“

Проблемът е в размерите. Сателитът ще бъде огромен и точно това го прави труден за изработка. И все пак проектът се очаква да бъде реализиран в следващото десетилетие. Европейката космическа агенция ще дискутира целия проект на предстоящата им среща през ноември.

„Сателитът ще трябва да бъде поддържан от робот, който да изпращаме, за да ремонтира или заменя изцяло панелите при нужда. Такъв робот със сигурност ще увеличи инвестицията.“ каза ръководителят на отделът по роботика към Airbus Защита и космонавтика.

В заключение се казва, че един единствен сателит, както е планиран, ще генерира около два гигавата мощност, еквивалентна на производството на атомна електроцентрала или шест милиона слънчеви панела монтирани на земята.